Rozwój Talentów Gallupa jest jak Gra bez końca!
Do dzisiejszego postu serdecznie zaprosiłam Dominika Juszczyka. Dominik Juszczyk jest Gallup Strengths Coachem, pomaga efektywnie osiągać cele i rozwijać talenty. Prowadzi stronę Z pasją o Mocnych Stronach i bardzo aktywną grupę na Facebooku, która posiada ponad 9 tysięcy członków. Grupa pozwala na dzielenie się wiedzą o Talentach w zgodzie z Filozofią Mocnych Stron. Łączy ludzi z pasją, którzy wierzą, że rozwijanie naturalnych wzorców myślenia, zachowania i czucia doprowadza do Mistrzostwa Osobistego i podwyższonej jakości życia.
Szukałam inspiracji by móc opisać typ relacji pomiędzy mną a Dominkiem. Byłam na długim zimowym spacerze w przepięknym lesie oddalonym o 5 minut od mojego nowego mieszkania w Brukseli. To idealne miejsce z widokiem na zieleń dla moich talentów: Stratega i Rozwijania Innych. Podczas samotnego spaceru zazwyczaj udaje mi się połączyć nowe kropki, czasem w przód a czasem do tyłu, aby znaleźć nowe metody do prowadzenia efektywnych coachingów by pozytywnie przyczynić się do rozwoju osobistego osób, które są gotowe na odkrycie swoich talentów i podwyższenie świadomości.
Miałam przed sobą zadanie, napisanie wpisów na bloga i bez wahania Dominik pojawił się na ekranie mojej wyobraźni. Automatycznie napisałam do niego wiadomość. Po 15 minut pojawia się refleksja, dlaczego to zrobiłam tak otwarcie, odważnie i skąd właśnie Dominik przyszedł i do głowy a nie kto inny. Przecież nawet się osobiście nie poznaliśmy. Intuicyjnie znałam odpowiedź, ale dopiero czytając nową książkę Simona Sineka: “Gra bez końca” udało mi się znaleźć odpowiedni język by opisać tą “Słuszną Sprawę”.
Obserwując środowisko, które zajmuje się rozwijaniem talentów na podstawie badań Instytutu Gallupa od 15 lat w Polsce obserwuję różnego rodzaju podejście i nastawienie do szerzenia tej wartościowej wiedzy o człowieku. Simon Sinek (2019) pisze: „W grze nieskończonej prawdziwej wartości organizacji nie da się zmierzyć na podstawie zestawu arbitralnych miar w arbitralnie wybranych ramach czasowych”. „Gracze o nieskończonym nastawieniu chcą zostawić swoją organizację w lepszym stanie niż ją zastali. Tutaj nastąpił pierwszy błysk w mojej głowie. Dominik, tak samo jak ja, szerzy wiedzę o talentach w Nieskończonym Nastawieniu. “W biznesie oznacza to tworzenie organizacji, która przetrwa swoich liderów”.
Mam głębokie przekonanie, że obydwoje tak pracujemy, i wchodząc w 2021 rok głęboko w sercu mamy wielki cel. Poprowadzić każdą osobę poprawnie do odkrycia automatycznych mechanizmów działania, myślenia i czucia na których można przekształcać świadomie talent w mocną stronę, tworząc podłoże do długoterminowego sukcesu i satysfakcji życia.
Patrząc na środowisko można wymienić takich trenerów i coachów na palcach jednej ręki. Tą refleksją zafascynowałam się by stworzyć listę cech, takiego coacha, dla Ciebie. Jeśli szukasz dobrego coacha o Nieskończonym Nastawieniu, możesz go rozpoznać po 4 cechach.
Coach o nieskończonym nastawieniu posiada poniższe cechy:
- Promuje słuszną sprawę,
- Buduje zaufane relacje,
- Studiuje aktywnie swoich rywali obserwując czego może się od nich nauczyć,
- Demonstruje odważne przywództwo.
“Motywacja w nieskończonej grze jest zupełnie inna – tu celem jest nie zwycięstwo, lecz kontynuowanie rozgrywki. Chodzi o dążenie do czegoś większego niż my sami czy nasza organizacja”. „Słuszna Sprawa to coś innego niż nasze DLACZEGO. DLACZEGO jest zakorzenione w przeszłości. DLACZEGO to nasza geneza. To wyjaśnienie, kim jesteśmy – całkowita suma naszych wartości i przekonań.
W Słusznej Sprawie chodzi o przyszłość. Definiuje ona, dokąd zmierzamy. Opisuje świat w jakim chcielibyśmy żyć i którego tworzeniu się oddajemy” (Sinek, 2019). Tutaj nastąpił kolejny błysk w mojej głowie, mam intuicyjne odczucie, że razem z Dominikiem posiadamy też wspólną Słuszną Sprawę w rozwoju talentów, brzmi ona tak:
Aby zbudować sieć wysoko świadomych osób, które znają swoje talenty i mocne strony, oraz umieją efektywnie sobą zarządzać.
To inkluzywna, zorientowana na służbę, prężna i idealistyczna Słuszna Sprawa. Pozytywna i optymistyczna. To coś czego bronimy i w co wierzymy.
“W byciu za czymś istotą jest zapraszanie wszystkich, by dołączyli do wspólnej sprawy. W byciu za czymś zmusza się do skupienia na nieistniejącej jeszcze przyszłości w celu pobudzenia naszej wyobraźni. To wizja zwiększania szans i godności oraz dawania możliwości.”
Mam odczucie, że obydwoje z Dominikiem planujemy być obecni z tą Słuszną Sprawą na rynku nawet za 100 lat. Jeśli szukasz coacha o takim nastawieniu obserwuj uważnie. Coach, który posiada taką samą Słuszną Sprawę:
- Jest dla Ciebie dostępny czasowo,
- Zachowuje poufność,
- Ofiaruje indywidualne narzędzia wspierające Twój rozwój osobisty,
- Towarzyszy Ci jak partner podczas wędrówki,
- Żyje i współpracuje na PASJI.
Czytam słowa Agnieszki z uśmiechem. Bo nigdy o tym nie rozmawialiśmy, o tym nastawieniu do działania, a okazuje się, że ona bardzo trafnie odczytała to co dla mnie jest ważne. Ciekawe jest to, że do tego sposobu działania, wpisanego w DNA interakcji z osobami wkoło, z klientkami i klientami, dochodziliśmy trochę innymi drogami i mieliśmy różne inspiracje.
Aga cytuje Simona Sineka, którego ja też oczywiście znam – zwłaszcza z „Zacznij do dlaczego”. Jednak moją największą inspiracją w tym obszarze był i jest Adam Grant dzięki książce „Dawaj i bierz”. Adam Grant opisał tam trzy sposoby bycia, działania i współpracy – Biorca, Rewanżysta i Dawca. Opisuje w książce każdą z tych postaw i stawia mocną tezę, że długofalowo, dla mnie, innych, grup, zespołów i społeczeństwa, najbardziej opłaca się być Dawcą. Opłaca może być tutaj słowem, które może zgrzytać – ale chodzi o to, że dzięki byciu Dawcą wytwarzamy największą wartość, na której korzystają ludzie w koło nas i my sami.
Kiedy Agnieszka opisuje swoje działania i działanie coachów, które nazywa Słuszną Sprawą, ja nazywam to byciem Dawcą. Tak współpracuję z klientami, tak działam z firmami i tak dzielę się swoją wiedzą. W efekcie działam bardzo podobnie do tego jak opisała to Agnieszka w pięciu punktach powyżej. Kiedy spotykam osoby, które mają w swoim DNA, wartościach, wizji (jakkolwiek to nazwać) takie podejście, to dzieje się bardzo dużo dobrego!
Dołącz do naszej Słusznej Sprawy odkrywając swoje talenty i mocne strony.
Agnieszka Gut – nlp coach i trener rozwoju osobistego współtworzyła z Dominikiem Juszczykiem, trener i konsultant efektywności, twórca społeczności intencjonalnie.pl
Kliknij w 3 modele współpracy, aby zapisać się na coaching z Agą. Zainspiruj się dominikjuszczyk.pl